ŞİFREMİ UNUTTUM   |   RUMUZUMU UNUTTUM
Yılın Arkadaşlık Sitesi
Webrazzi Ödülleri

Yunan evlilik

İstediğin Yunan evlilik geleneklerine göre evlenmek ise tam aradığın yerdesin. Sen de Yunan evlilik yapmak isteyen kişilerle tanışacağın yer olan ankara.net'te kayıt olmalısın.

Yılın Arkadaşlık Sitesi
Webrazzi Ödülleri

Yunan evlilik

İstediğin Yunan evlilik geleneklerine göre evlenmek ise tam aradığın yerdesin. Sen de Yunan evlilik yapmak isteyen kişilerle tanışacağın yer olan ankara.net'te kayıt olmalısın.

1/2
 
  YA DA  

Türkiye'nin komşularından bir tanesi olan Yunanistan'la artık eskiye göre daha iyi ilişkilerimiz var. Bunu hem siyasi hem de gelen turist yoğunluğundan anlayabiliyoruz. Ayrıca fiziksel olarak da Yunanlılar bizlere oldukça benziyorlar diyebiliriz. Bu durumda karşına çıkacak olan kişi neden bir Yunan'lı olmasın? Bu olasılık artık anımsanayamacak kadar fazla. Peki bu durumda kız arkadaşın ya da erkek arkadaşın bir Yunanlı ve artık evlilik çağının da geldiğini düşünüyorsan ve evlilik yolunda o insanla ilerlemek bir yuva kurmak istiyorsan Yunan adetlerini ve geleneklerini önem verdiği şeylere de artık dikkat etmen gerekiyor.

Bildiğin gibi Yunan'lılar Rum. Peki Rum'lardaki evlilik gelenekleri nasıl? Bunu merak ediyorsan eğer, sana bu konuda bir kaç örnek verebiliriz. Rumlarda kız istemeye mümkünse eğer, oldukça kalabalık bir aile topluluğu ile gidilir. Bir buket çiçek ve ailenin parasal durumuna bağlı olarak bir kutu çikolata götürülür. Esas ve önemli olan ise gümüş içinde şeker olmakla beraber gümüş içinde çikolata götürülmesi de uygun bir davranıştır. Kız isteme sırasında eğer aile isterse aynı gün söz kesme de gerçekleşir. Özellikle gelin adayı erkek arafından başlayarak sakızdan yapılan bir mastiha yani (sakız) tatlı ikram eder. Tatlı yendikten sonra ise kahve servisine başlanır. Gelin adayı, damadın annesine kahve ikram ettiği sırada ise anne bir haç takar ki bu da söz anlamına gelir.

Nişan töreni aynı gün ya da farklı bir günde ailenin gücüne göre evde veya dışarda bir yerde yapılabilir. Bu, kilisede gerçekleşecek asıl nişandan önceki bir merasimdir. Nişanın organizasyonu gelin tarafına aittir. Nişan sırasında bir din adamı tarafından dua okunarak bu birliktelik kutsanır. Nişana genelde aile dışından kimseler de davet edilir. Nişan töreninden sonra gelin tarafı damada, damat tarafı geline hediyelerini takarlar ve çift davetlilere nişan şekeri dağıtıp tebrikleri kabul ederler.

Dini nikâh öncesi ise resmi nikâh yapılır. Çiftler dini nikâh için kiliseye başvuracakları zaman mutlaka resmi olarak evlenmiş olmak ve başvuru sırasında evlilik cüzdanını ibraz ettirmek zorundadırlar.

Rumuz hatırlatma

Rumuzunuzu e-posta adresinize göndereceğiz. Lütfen kayıt olurken verdiğiniz e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.

GÖNDER

Şifre hatırlatma

Şifrenizi e-posta adresinize göndereceğiz. Lütfen rumuzunuzu veya kayıt olurken verdiğiniz e-posta adresinizi yazıp, gönder butonuna basın.

GÖNDER