Şehre Özel Arkadaşlık Siteleri

Son güncelleme: 1 Yıl Önce
Bu cevap işinize yaradı mı?

AKŞAM gazetesinde yayınlanan Dilek Kaykılar imzalı haber:

Ersan Özer ismi son yıllarda internetin en çok ilgi gören sitelerinden itiraf.com ile birlikte anılsa da o birçok parlak projenin mimarı. Beyaz Show, Laf Lafı Açıyor, Ti Show'da yönetmenlik, Şok, Televizyon Çocuğu, Ti Show'da yazarlık, Aktüel ve Gazete Pazar'da muhabirlik yapan Özer, yine bir ilke imza attı.

Özer'in son bombası şehre özel arkadaşlık sitesi. Türk internetinde yeni bir dönem başlatan Özer üç büyük şehirde yaşayanlar için üç site birden açtı.

Bu sitelerin kuruluş nedenini ise şöyle özetliyor Özer:

Büyük şehirlerde yaşam daimi bir koşuşturmadan ibaret. Zaman işten eve, evden işe akıp gidiyor.


Bu hengamede yeni birileriyle nasıl tanışacaksınız? Ne zaman vakit bulup birbirinizi tanıyacaksınız? Hangi arada buluşup flört edeceksiniz? Bu dolap beygiri düzenden sıyrılmak isteyenler için internet çok önemli bir nimet.

İşte tam bu noktada devreye ankara.net giriyor. Siteye kayıt olurken oturduğunuz ilçeyi, hatta semti seçiyorsunuz. Sohbet ettiğiniz kişinin nerede oturduğunu görüyorsunuz. Sizinle aynı semtte oturan veya çalışan biri olduğu için de iş çıkışı rahatlıkla bir kahve içecek zaman yaratabiliyorsunuz.


Rumuzların hemen yanında üyenin semti yazıyor. Yani sitede de dediğimiz gibi "Uzaklarda arama, aradığın aşk yanıbaşında"!

Neden şehre özel arkadaşlık sitesi kurmaya karar verdiniz?

Türkiye'de böyle bir site yok. ABD'nin en büyük arkadaşlık sitesi match.com'da arama yapacağınız zaman sistem size posta kodunuzu sorar. Buna göre de uygun sonuçları getirir.


Bizde bu sistem yoktu. Bu alandaki boşluğu doldurmak istedik. Büyük şehirlerde insanların partner bulma sorunları var. Aynı şehirde olsanız bile mesafeler çok uzak.


Büyük şehirlerde yakınındaki insanı bile görmeye zamanı olmayanlar için bu site. Bir kerelik görüşmeler değil, kalıcı ilişkileri hedefleyenlerin adresi olsun istedik. Buradan birbirlerini tanısınlar.

Sitelere üye olacak kişilerle ilgili kriter var mı?

Evet, evli olmamaları gerekiyor. Medeni durum seçenekleri arasında evlilik yok mesela.


Sitenin girişinde "Bu sitede aradığınız aşkı bulabilirsiniz" diyoruz. Evli olanlar, aşkı bulmuşlar ki devam ediyorlar diye düşünüyoruz.

Ya evli olduklarını söylemezlerse?

Evet gizleyebilirler ama eğer bir şikayet gelirse üyelikten atıyoruz. ABD'de aynı şekilde çalışan siteler kişinin evli olup olmadığını araştırıyorlar.


Sosyal network denilen arkadaşlık sitelerinde evli olma şartı aranmıyor ama bizimki gibi sitelerde evli olunmaması gerekiyor.

Bu şehirlere ileride başkaları da eklenecek mi?

Şimdilik üç büyük şehirle yetineceğiz. Araştırmalara göre, Türk internetinin yüzde 40'nı Istanbul'da, yüzde 18'ini Ankara'da, yüzde 13'ünü İzmir'de yaşayanlar oluşturuyor.


Civar illeri de hesaba katınca Türk internetinin yüzde 80'ine ulaşacağız.