ŞİFREMİ UNUTTUM   |   RUMUZUMU UNUTTUM
Yılın Arkadaşlık Sitesi
Webrazzi Ödülleri

Süryani evlilik

Süryani evlilik adetlerini devam etirerek, süryani bir evlilik yapmak istiyorsan,aradığın kişi ankara.net'te olabilir.

Yılın Arkadaşlık Sitesi
Webrazzi Ödülleri

Süryani evlilik

Süryani evlilik adetlerini devam etirerek, süryani bir evlilik yapmak istiyorsan,aradığın kişi ankara.net'te olabilir.

1/2
 
  YA DA  

Türkiye'deki Süryani topluluğunun nüfusu yaklaşık olarak onyedi milyon olarak bilinirken bu nüfusun en yoğun olarak yaşadığı şehirlerden birisi de Ankara'dır. Ankara'nın dışında metropol şehirlerin dışında daha çok Güney Doğu Anadolu'da ve Doğu Anadolu da yaşamlarını sürdürmektedir. Süryani geleneklerine göre evlenmeden önce erkeklerin bazı şartlara sahip olmaları gerekir. Bunlardan bir tanesi erkeğin askerlik görevini yerine getirmiş olması diğeri ise ailesinin geçimini sağlayabilecek bir iş sahibi olmasıdır. Yine Süryani evlilik anlayışına göre evlendirilecek olan kadın ve erkediğin aile ve gelenek yapılarına bağlı, inançlı, namuslu omalarına dikkat edilir. Süryani evlilik törenleri ise, Pazar günleri öğleden sonraları gerçekleştirilir. Süryani evlilik törenlerinde evlenecek olan gelin adayı evden çıkartılırken, erkek tarafından bir kişi kız evinden gizlice bardak kaçırarak bu bardağı damata verir. Daha sonra gelenek ve göreneklerine göre damat evden çıktıktan sonra bardağı yere çarpıp kırar. Bu süryani evlilik geleneklerinde mutlaka damat tarafından yapılması gereken bir gelecektir.

Süryani evlilik geleneklerinden diğer bir tanesi de gelen ve damadın düğün salonuna girmeden evvel annesi damada içerisinde çerez, şeker ve bozuk para bulunan bir testiyi vermesidir. Testiyi alan damatta bu testiyi kırmaya çalışarak yapacakları evliliğe berket ve huzuru ile başlar. Bu gelecek yine gelin ve damadın eve girmesinden hemen önce tekrarlanır.

Sen de süryani bir evlilik yapmak istiyor, kendi gelenek ve adetlerine uygun bir kız arkadaş ya da erkek arkadaş arıyorsan bunu Türkiye'nin en kalabalık olan arkadaşlık sitesi üzerinde üyelik oluşturabilir, kendinden bahsetmeye başlayabilirsin.

Aradığın kız arkadaş ya da erkek arkadaş sana umduğundan çok daha yakın olabilir, bunun için daha fazla zaman kaybetme ve hayallerindeki kişi ile hemen tanış. Eğer daha önce evlenip boşandıysan ve bundan sonra hayatını bir ömür boyu geçirecek süryani evlilik yapmak istiyorsan o zaman ne bekliyorsun!

Rumuz hatırlatma

Rumuzunuzu e-posta adresinize göndereceğiz. Lütfen kayıt olurken verdiğiniz e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.

GÖNDER

Şifre hatırlatma

Şifrenizi e-posta adresinize göndereceğiz. Lütfen rumuzunuzu veya kayıt olurken verdiğiniz e-posta adresinizi yazıp, gönder butonuna basın.

GÖNDER