İlişkilerde en çok tartışma yaratan konular AŞK'A DAİR

Yolunda bir evlilik ya da ilişki kadar insanı mutlu eden çok az şey var. Hemen herkes mutlu ilişkilerin peşinde. Ama ne kadar ruh eşi olursanız olun, birbirinizi ne kadar tamamlarsanız tamamlayın, dünyanın en iyi çifti olsanız bir ilişkide tartışmaların yaşanması kaçınılmaz.

iliskilerde-tartisma-konulari

Elbette dozunda kaldığında tartışmalar ilişkilerin tuzu biberi. Aşırıya kaçarsa ve üslup kötü olursa sonuçları da yıkıcı oluyor. Peki çiftleri en çok neden tartışıyor? Bu yazıda her çiftin ilişkilerindeki olmazsa olmaz tartışma nedenlerini bulacaksınız.

Alışveriş

İlişkilerin başında alışveriş pek kavga nedeni olmasa da hayat ortaklaştıkça bu temel bir tartışma nedeni haline gelebiliyor. En küçük bir eşyayı alırken bile kadın ve erkeğin tercihlerindeki farklılıklar tartışmanın fitilini ateşleyebiliyor. Alınacak eşyanın modeli ya da fiyatı gerekli olup olmadığı en çok tartışılan konular.

Para pul işleri

Çiftlerin en sık tartıştığı konuların başında para-pul, bütçe konuları geliyor. Birinin daha çok harcaması, ortak bütçeyi zorlayan ve gereksiz şeyler satın alması bu konudaki en büyük tartışma maddesi. Özellikle çiftin mali açıdan krizde olduğu dönemlerde parasal tartışmalar daha çok ve zorlu olabiliyor.

Arkadaşlar

Arkadaşlar genellikle ilişkiniz başlamadan çok önceden beri sizinledir, hatta çocukluğunuzdan beri. Ancak ciddi bir ilişkide kız ya da erkek arkadaşınız da en az arkadaşlarınız kadar değerli olur. Bu arada sevgiliniz eski arkadaşlarınızı her daim sevmeyebilir.

Bazı arkadaşlarınızın sizi kötü etkilediğine de karar verebilir ki bu durum arkadaşlarla ilgili tartışmaların en önemli nedenlerinden biridir. Arkadaşlarla çok vakit geçirmek de ayrı bir tartışma alanıdır. Her çift birbirlerinin arkadaşları yüzünden en az bir kez tartışmıştır.

Eski sevgililer

Eski sevgililer de çiftlerin tartışmalarında başrollerdedir. Eski sevgiliden bahsetmek hatta yeniyi onunla kıyaslamak ciddi tartışma yaratır. Daha kötü bir tartışma nedeni ise eski sevgili hala görüşmeye devam edilmesidir. Bu tartışmalar çok zorlu geçebilir. Bu yüzden eski sevgilileri eskide bırakmakta fayda var.

Emrivakiler

Sevgiliye danışılmadan yapılan bir program ya da eve çağrılan misafirler, o misafir gittikten ya da o program bittikten sonra mutlaka tartışmasını yapacağınız bir başlıktır. Sevgiliye emrivaki yapmak yerine plan yapmadan önce onun da fikrini almak bu tartışmaları önleyebilir.

Cinsel yaşam

İnsanlar bu konuları pek dillendirmez ama cinsel yaşamdaki aksaklıklar da önemli bir çatışma alanıdır. Anlamsız ve tuhaf istekler ya da tam tersi isteksizlik ya da cinsel ilgisizlik büyük tartışmaları beraberinde getirir. Bu yüzden cinsel yaşamı canlı tutmakta fayda var.

Ev işlerinin paylaşımı

Ev işlerinin yapılması ya da aksaması da en önemli tartışma nedenlerinden biri. Sıkıcı ve yorucu oldukları için kadın da erkek de bu işleri yapmak istemiyor. Ama yapılmaları da şart. Durum böyle olunca tartışma da kaçınılmaz oluyor.

Aile ve akrabalar

İlişkilerdeki en önemli kavga nedenlerinden biri ise aileler. Ailelerle ilgili her tür durum tartışmaya zemin oluşturabiliyor. Anne babanın gelip gitmesi, kardeşlerin okul masraflarına destek vermek ya da miras paylaşımları gibi konular büyük tartışmalar yaratabiliyor.

Maalesef tartışmalar kaçınılmaz. Ama tartışırken karşınızdakinin sevgili ya da eşiniz olduğunu asla unutmayın. Kırıcı olmamaya çalışın. Tartışma biter ve sorunlar çözülür. Kırılan kalpleri onarmaksa çok güç olabilir.